Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
HAKKINDA

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 8. Maddesi Gereği ;

 

  Kapalı ceza infaz kurumları, iç ve dış güvenlik görevlileri bulunan, firara karşı teknik, mekanik, elektronik veya fizikî engellerle donatılmış, oda ve koridor kapıları kapalı tutulan, ancak mevzuatın belirttiği hâllerde aynı oda dışındaki hükümlüler arasında ve dış çevre ile temasın olanaklı bulunduğu, yeterli düzeyde güvenlik sağlanmış ve hükümlünün gereksinimine göre
‘’bireysel, grup hâlinde veya toplu olarak iyileştirme yöntemlerinin uygulanabileceği’’ tesislerdendir.

 

Genel Durum:

Sincan 4 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz, 25.11.2019 tarih ve 42626735-769/2877/195209 sayılı Bakanlık oluru ile faaliyete geçmiştir. 16.07.2020 tarihi itibariyle mahkum kabulüne başlamıştır.

Sincan şehir merkezine  8 km. uzaklıkta kurulan Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü içerisinde yaklaşık 41 dönüm alan içerisinde, 6 Blok üzerine kurulmuş olup, yüksek güvenlikli ve orta güvenlikli olarak adli hükümlü ve tutuklular ile terör hükümlü ve tutukluları  ve ağırlaştırılmış müebbet hükümlüleri için ayrı ayrı blok ve odalardan oluşmuş şekilde kullanıma açılmıştır.

 

Fiziki Yapı:

Sincan 4 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz kapasitesi 1318 kişiliktir. 45 adet 24 kişilik oda toplam 1080 kapasiteli, 14 adet 7 kişilik oda toplam 98 kapasiteli, 14 adet 3 kişilik oda toplam 42 kapasiteli, 2 adet 3 kişilik engelli oda toplam 6 kapasiteli, 92 adet 1 kişilik oda toplam 92 kapasiteli, 4 adet 1 kişilik yumuşak zeminli müşahade odası olmak üzere kurumumuz toplam kapasitesi 1318 dir.  

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüleri tek kişilik odalarda barındırılmakta olup, günde bir saat havalandırma yapmaları sağlanmaktadır.

Lojman Durumu:

Kurumumuza ait 61 adet lojman bulunmakta olup tamamı kampüs içerisindedir.

Isınma:

Kurumumuzun ve lojmanların ısınması doğalgaz kalorifer sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

Aydınlatma:

Kurumumuzun elektrik ihtiyacı müstakil elektrik hattından Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca Kurumumuz bünyesinde  Akü ile beslenen UFS sistemli bir adet jeneratör bulunmakta olup elektrik kesintisi durumunda devreye girerek gereken ihtiyacı karşılamakta, bloklarda belirlenen yerlerde, kontrol merkezi gibi kilit noktalarda kullanılmaktadır.

Su ihtiyacı:

Kurumumuzun su ihtiyacı Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından belirlenen saatler içerisinde sıcak su ve soğuk su olarak karşılanmaktadır.

Banyo İhtiyacı:

Kurumumuz oda sisteminde olduğundan hükümlü ve tutukluların odalarında banyo bulunmakta olup sıcak su saatlerinde istedikleri zaman banyo yapma imkanına sahip bulunmaktadırlar.

Çamaşırhane:

Kurumumuz hükümlü ve tutuklularının nevresim takımı gibi temizlenmesi gereken çamaşırları belirlenen tarihlerde tarafından karşılanmakta olup kişiler odalarında kendi çamaşırlarını yıkayarak temizlik yapmaktadırlar.

Revir:

Kurumumuz bünyesinde bir adet revir ve  bir adet muayene odası, bir adet diş muayene odası ve bir adet pansuman odası bulunmaktadır. Kurumumuzda bulunan sağlık biriminde 4 İnfaz Koruma Memuru, 1 Diş Hekimi,  Sağlık Bakanlığından görevlendirilen 1 Aile Hekimi ve 1 Aile Sağlığı Hemşiresi görev yapmaktadır.

Açık ve Kapalı Spor Alanları:

Kurumumuza ait bir adet kapalı çok amaçlı spor salonu ile iki adet açık ve güvenlikli spor salonu bulunmakta olup, belirlenen saatlerde hükümlü ve tutuklular bu spor salonlarından faydalanabilmektedirler. 16.07.2020 tarihi itibariyle ortak yaşam alanları, masa tenisi vb. sosyal faaliyetlerimiz bu alanlarda başlatılmıştır.

Açık ve Kapalı Görüş Alanları

Kurumumuzda hükümlü ve tutuklular için hafta içerisinde mesai saatlerinde her oda için ayrı ayrı belirlenen yarım saatten az ve bir saatten çok olmayacak şekilde düzenlenmiş bulunan saatlerde ziyaretçileri tarafından bulunan kapalı görüş alanlarında görüş yaptırılmaktadır. Kurumumuzda her ayın ilk haftası Kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen aylık eş, çocuk görüşü ve her ayın son haftasında yine tüzükle belirlenen arkadaş görüşleri yaptırılmaktadır.

 

 

Adres

Adalet Mah. Adalet Cad. Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü, 06946 Yenikent - Sincan / ANKARA

Telefon

Tel: (0312) 254 00 43 / 47

Faks: (0312) 254 03 35

E-Posta

sincan4nltkcikisaretadalet.gov.tr